Ana_Sayfa      Ustalar_MP3      Videolar      Resimler      Uyelik     
 
 
Men├╝   
   
Ana SayfaAna Sayfa  
    Ana Sayfa
Uyelere  
    Profil
    ├ťye Hesabi
    Kim nerede
Genel  
    Dokument
    Genel Bilgiler
    Site Map
    Site Map
    Fotograf Galerisi
    Kirsehir ilceleri
    Kirsehir Tarihi
    Kirsehir cografya
Aktif  
    Anket
    Arattir
    Tavsiye et
Y├ľRELER  
News  
    Haberler
M├╝zik-Video  

Kim Nerede   
   

Icerik Kategorileri   
   

G├╝zel S├Âzler   
   
Hiç bir şeye gülmeyenden, bir de her şeye gülenden sakının.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
MERKEZ İLÇE


0 zaman Kırşehri ulu şehridi,
Orta yerinden akan hem nehridi,
Onsekizbin derler evi var idi,
Bürcü baru çehresi hisar idi.
(Hacıbektaş Vilayetnamesi)

Merkez ilçenin yüzölçümü Boztepe kasabasının 1~90 yılında ilçe olmasıyla 2294 kilometreden 1663 kilometrekareye düşmüştür. Denizden yüksekliği 985 metredir. Belediye nüfusu 73538, köyler nüfusu 30150 toplam nüfus 103688 dir.

Dört kasaba belediyesi, (Çayağızı -2219, Karahıdır -2008, Özbağ -3800, Toklumen2171, Ulupınar -2063), 52 köyü vardır. Kuzeyde Kervansaray sıradağları (1679m) üzerinde Kargasekmez Dağı (1712 m), Naldöken Dağı (1504 m) yer alır.

Kızılırmak nehri Mucur Kayapa köyünden ilimiz sınırına girerek şehrin güneyinden yarım ay çizerek geçer. Üzerine Hirfanlı Barajı kurulmuştur. Hem enerji üretimi yapılmakta hem de balık üretilmektedir.

Türkiye’nin % 70 kültür mantarını üreten Türktur fabrikası, süs eşyası olarak kullanılan ONYX mermer taşları ile Ahi Teşkilatı’nın merkezi oluşu şehrin tanıtıcı en önemli özellikleridir.

Tarihi eserleri daha çok Selçuklu uygarlığına aittir. Ortaçağda kurulan; gökbilim medresesi (Cacabey) esnaf teşkilatı birliğini ahilik ismi altında ilk olarak kuran Ahi Evran’ın türbesi ile Türk dilini Farsça ve Arapça’nın etkisinden kurtararak o günkü tüm okullarda Türkçe’yi yeniden benimseten şair Aşık Paşa’nın türbeleri başlıca dikkati çeken eserlerdir. Özel kutlama günleri; ekim ayının ikinci haftası “Ahilik Kültürü Haftası” 5 Mayıs “Yunus Emre’yi Anma Günü” 24 Aralık “Atatürk’ün Kırşehir’e gelişidir.

MAHALLELER

Anadolu Selçuklu Devleti dağılmasına rağmen Osmanlı Dönemi’nde Anadolu ve Rumeli’deki şehir ve kasabalarda birçok mahalle, zaviye (küçük tekke) etrafında teşekkül etmiş ve hatta bu zaviyelerin adı, o mahalleleri kapsar olmuştur. 1526 ve 1584 tarihlerinde Kırşehir’de Ahi Evran, Aşıkpaşa ve Kayaşeyhi mahalleleri dikkat çekmektedir. Daha sonra bunlara Kayaşeyhi, Bekirkadı ve İmaret isimli mahalleler eklenmiştir. Günümüzde kent merkezi geniş bir alana yayıldığından birçok yeni mahalle görülmektedir. Ahievran, Aşıkpaşa, Yenice, Bağbaşı, Kuşdilli, Kervansaray, Kındam, Bahçelievler, Çukurçayır, Gölhisar, Güldiken, Kayabaşı, Medrese ve Nasuhdede ildeki mahallelerdir.

Sonraki  
MERKEZ Y├Âreler   
   


     
     
     
 
Powered By: Nuke-Evolutiom - Blue-Energy. v.1.0© Theme By: GFX-Alliance.com
 Spambot Killer
Site Map


PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi.
All logos, trademarks and posts in this site are property of their respective owners, all the rest © 2006 by the site owner.
Powered by Nuke-Evolution.

Bu Site Önbellek sistemlidir. Önbellek yi Temizlemek için Tıklayın.
[ Sayfa Üretimi: 2.18 Saniye | Memory Usage: 3.6 MB | DB Queries: 38 ]

Do Not Click